BELØB UD OVER LEJEN

16. maj 2025

I forbindelse med Højesteretsdommen af 30. juni 2009 blev det fastslået, at lejelovgivningen har ufravigelige regler om fastsættelse og regulering af lejen, der ikke indeholder adgang til som tillæg til lejen at lade lejeren dække udlejerens driftsudgifter, og en adgang for udlejeren til at udskille dele af lejen til til særskilt betaling kræver lovhjemmel.

I de ejendomme, hvor der er betalingsvaskeri, ses det, at der fortsat opkræves et fast beløb for brug af vaskeriet, f.eks. 100-200 kr. pr. måned.

Men Højesteretsdommen gør, at lejer ikke kan pålægges at betale et fast månedligt beløb for vaskeri. Skal lejer betale for brug af vaskeri, skal det ske på baggrund af et konkret forbrug.

I denne sag betød det, at udlejer ikke kunne opkræve 200 kr. pr. måned for brug af vaskeri. Udlejer blev samtidig pålagt at tilbagebetale de opkrævede beløb, dog maksimalt for 36 måneder, jf. forældelseslovens § 3, stk. 1.

Afgørelsen fra Huslejenævnet kan læses her.

Nyhedsarkiv

Dato Nyhed
16.05.2025 FYRAFTENSMØDE
16.05.2025 OPSAT VEDLIGEHOLDELSE
16.05.2025 SKØNSMÆSSIG NEDSÆTTELSE

Vis alle (403)